2024-06-25

Usługi e-Doręczenia i Przesyłka Hybrydowa

Usługi e-Doręczenia i Przesyłka Hybrydowa

Krajowa Rada Komornicza we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, Pocztą Polską 1 lipca 2024 r. rozpoczyna wdrażanie usługi e-doręczeń w kancelariach komorniczych.

To duża rewolucja cyfrowa, a komornicy są pionierami tego rozwiązania.

Komunikacja elektroniczna będzie odbywała się jednostronnie komornik->strona postępowania. W drugą stronę pozostajemy nadal przy tradycyjnej papierowej formie. Krajowa Rada Komornicza zabiega o przepisy umożliwiające wprowadzenie całkowicie cyfrowej komunikacji pomiędzy kancelariami, a stronami postępowań. Dołożymy wszelkich starań, aby doszło do tego jak najszybciej.

Co oznacza uruchomienie e-Doręczeń dla komorników?

Jest to duże ułatwienie i przyśpieszenie pracy kancelarii. Po uruchomieniu usługi, zamiast listów, będziemy się posługiwać elektroniczną wersją wiadomości, która trafiać będzie do Poczty Polskiej. Jeśli odbiorca będzie miał założoną skrzynkę w systemie, otrzyma wiadomość automatycznie. Jeśli nie będzie miał – Poczta Polska wydrukuje korespondencję i dostarczy ją klasycznym listem poleconym (przesyłka hybrydowa).
To nowoczesny sposób wymiany pism komorniczych, który jest elektronicznym odpowiednikiem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Po stronie kancelarii to znaczne oszczędności, poza skróceniem czasu potrzebnego na doręczenie przesyłki, brak konieczności drukowania, pakowania i wysyłania pism.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim niezbędne jest założenie skrzynki, przekazanie poczcie jej danych i podpisanie aneksów z Pocztą Polską, wtedy zostaną Państwo objęci obniżoną stawką za doręczenia. Po wykonaniu 2 pierwszych kroków należy oczekiwać na kontakt z opiekunem z Poczty Polskiej.

Jak uruchomić e-Doręczenia?

Zachęcamy do zapoznania się z załączonymi materiałami gdzie w prosty sposób pokazane jest jak zarejestrować się w systemie e-Doręczeń. W przewodniku znajdą Państwo także filmy szkoleniowe o sposobie tworzenia pism, zatwierdzaniu treści, elektronicznej wysyłce i odbiorze statusów oraz odpowiedzi.

e-Komornik:

Komornik SQL:

Kancelaria Komornika:

 

 

Jak założyć konto?

Instrukcja stworzona przez komornika dla komorników znajdziesz pod linkiem https://www.currenda.pl/wp-content/uploads/2024/06/Instrukcja-zakladania-skrzynek-ADE-dla-komornikow-sadowych-1.pdf

Szczegółowe informacje oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, znajdziesz również na stronie Currendy https://www.currenda.pl/kancelarie-komornicze/oprogramowanie-glowne/e-doreczenia-purde-i-przesylka-hybrydowa-puh/

Film „PURDE/PUH dla kancelarii komorniczej” jest dostępny w sekcji „Okiem Praktyka” na platformie Czytelnia Currendy. Aby obejrzeć, kliknij tutaj.

 

Jak pisma można wysyłać bez podpisu?

Zgodnie z § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 2018 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad prowadzenia biurowości, rachunkowości i ewidencji operacji finansowych kancelarii komorniczych (Dz. U. poz. 2517 z późn. zm. – dalej r.z.p.b.r.) w sprawach, w których korespondencja jest doręczana z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE), o której mowa w art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 285), albo z wykorzystaniem publicznej usługi hybrydowej (PUH), o której mowa w art. 2 pkt 7 tej ustawy, pisma komornika mogą być wysłane bez podpisu. W § 16a ust. 2 r.z.p.b.r. wymieniono katalog pism wysyłanych przez komornika do stron i pozostałych uczestników postępowania, które będą mogły być wysyłane bez podpisu.
Katalog pism, które przepis określa jako „pisma bez podpisu”, obejmuje wszystkie pisma wysyłane przez komornika, z wyjątkiem zaświadczeń, które ze względu na cel sporządzenia wymagają podpisu. Są to:
1) wezwania,
2) zawiadomienia,
3) odpisy postanowień i zarządzeń,
4) pisma przewodnie, przy których przesyłane są odpisy pism doręczanych przez komornika,
5) pouczenia,
6) kopie protokołów;

Jako przykłady takich pism można wskazać np. wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wniosku, wezwanie dłużnika do złożenia wykazu majątku, zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności, zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego, zarządzenie o zwrocie wniosku, postanowienie o umorzeniu. Zgodnie § 16a ust. 3 r.z.p.b.r. w przypadku pism bez podpisu nie ma również wymogu podpisania pozostawionego w aktach oryginału pisma, z wyjątkiem wydanych postanowień i zarządzeń, których oryginały znajdujące się w aktach muszą być podpisane. Pismo bez podpisu może być wysyłane wyłącznie z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej. W przypadku konieczności wysłania pisma bez podpisu, które podlega doręczeniu wraz z odpisami pism stron lub innymi dokumentami niepochodzącymi od komornika, konieczne będzie sporządzenie cyfrowej kopii tych pism lub dokumentów.

 

Kwestia łączenia przesyłek

Łączenie przesyłek

 

Krajowa Rada Komornicza we współpracy z Pocztą Polską i Currendą (zaangażowanymi po stronie technologicznej) dostarczy Państwu niezbędnych szczegółów i odpowiedzi na pytania. Materiały na stronie Currendy oraz KRK będą na bieżąco aktualizowane.

Polecamy śledzić Czytelnię Currendy, w której w najbliższych dniach będą udostępniane dodatkowe materiały szkoleniowe.